sobota 25 Styczeń 2020
Imieniny: Miłosza, Pawła i Tatiany
bip
  • green

Żółta strefa ASF coraz bliżej

13 sierpnia 2019

Po raz kolejny zaktualizowana została krajowa mapa zagrożenia wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Jak widać na mapie obszar ochronny (strefa żółta) jest już zaledwie 30 km od naszej gminy, zbliża się od strony Rypina i Górzna.

Pamiętajmy aby przestrzegać zasad bioasekuracji, które obowiązywały już wcześniej, a w strefie żółtej trzeba zwracać szczególną uwagę na ich bezwzględne przestrzeganie.

Każda przesyłka świń do innych gospodarstw albo do rzeźni z terenu strefy żółtej (w jej obrębie, jak i poza nią) musi być zaopatrzona w świadectwo zdrowia, wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii. Ponadto, każde przemieszczenie przemieszczenia świń w obrębie strefy żółtej musi być zgłoszone do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w terminie do 2 dni (normalnie jest do 7).

Poza tym każdy dzik odstrzelony w żółtej strefie musi być przebadany laboratoryjnie, poza strefą ochronną dotyczy to tylko osobników z niepokojącymi symptomami.

Jeśli chodzi o handel wieprzowiną, to w Polsce nie ma żadnego zakazu sprzedawania jej ze strefy żółtej, ani dodatkowych restrykcji. Są jednak kraje, które nie kupują mięsa nawet z żółtej strefy, wśród nich są znaczący importerzy polskiej wieprzowiny jak np. Stany Zjednoczone, Kanada czy Wietnam.

Przypomnijmy, że ASF nie jest niebezpieczny dla ludzi, ale śmiertelnie niebezpieczny dla świń i dzików.

facebook
youtube
instagram