niedziela 29 Listopad 2020
Imieniny: Błażeja, Przemysła i Fryderyka
bip
  • green

Film, który zawojował Gdynię

17 listopada 2020
25 września uczniowie Szkoły Podstawowej im. Józefa Sołtykiewicza w Węgiersku odebrali w Gdyni nagrodę za drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie filmowym "Młodzi dla historii". Patronat nad konkursem i festiwalem objął prezydent Polski.
Film pt. "Pożegnanie dzieciństwa" jest dziełem zbiorowym uczniów, którzy przez 2019 rok zbierali relacje starszych mieszkańców Węgierska i Macikowa dotyczące II wojny światowej. W wakacje selekcji materiałów oraz jej obróbki dokonały uczennice klas 6 i 7: Martyna Szpejenkowska i Zofia Lebowska. To one udały się do Gdyni, by odebrać nagrodę. Jury konkursu uzasadniło następująco, wręczając  nagrodę dla filmu "Pożegnanie dzieciństwa":  
 „za dojrzałe znalezienie bohatera zbiorowego filmu, umiejętną selekcję archiwaliów wykorzystanych w filmie i kreatywne posługiwanie się nimi, użycie nowoczesnych narzędzi filmowych (dron), dobre tempo narracji i interesującą ilustracją muzyczną”.
Nagroda w ogólnopolskim konkursie była tylko jednym z pozytywów akcji polegającej na odkrywaniu lokalnejhistorii. Dzięki poszukiwaniom i pracy dokumentacyjnej udało się zebrać potężny materiał historyczny, który pozwoli na ocalenie od zapomnienia trudnych wojennych losów wsi Węgiersk i Macikowo.
Opiekę merytoryczną nad uczniami sprawowali: nauczyciele języka polskiego: Urszula Arentowicz i Małgorzata Kowalska- Szałek oraz historyk - Piotr Wołyński.  

Film można obejrzeć po kliknięcu w zdjęcie poniżej.

facebook
youtube
instagram