niedziela 29 Listopad 2020
Imieniny: Błażeja, Przemysła i Fryderyka
bip
  • green

Historia Piórem pisana

18 listopada 2020
„Historia Piórem pisana” to projekt realizowany przez Towarzystwo na Rzecz Rozwoju Wsi Węgiersk i Macikowo jesienią tego roku.
Podstawowym celem projektu było uhonorowanie żołnierzy, którzy w sierpniu 1920 roku wyzwalali Golub, Dobrzyń i okolice spod bolszewickiej okupacji. Główną postacią przedsięwzięcia był marynarz Franciszek Pióro, który wsławił się podczas wyzwalania Golubia i Rypina, za co otrzymał Order Virtuti Militari z rąk samego marszałka Józefa Piłsudskiego. W projekcie przewidziano kilka działań. 17 września w kościele parafialnym w Nowogrodzie odbyła się msza dziękczynna poświęcona 100. rocznicy wygranej wojny 1920 roku. W nabożeństwie uczestniczyli m.in. Wójt Gminy Marek Ryłowicz, radni, przedstawiciele sołectw Węgierska i Macikowa, OSP, rodzice i uczniowie oraz poczty sztandarowe ze szkoły w Węgiersku i Nowogrodzie.
 25 września uczniowie wybrali się do Torunia, by tu poznawać szczegóły historii związanej z marynarzami polskimi, którzy w 1920 roku walczyli w roli piechoty przeciwko bolszewikom. Dzieci odwiedziły pomnik marynarzy na Bulwarze Filadelfijskim, byłe koszary marynarskie oraz Muzeum Artylerii w Toruniu.
3 października odbył się rajd historyczny. Jego uczestnicy  przeszli ok. 5 km trasę odszukując ukryte na niej skrzynki wojskowe. W nich umieszczono informacje na temat bohaterów i wydarzeń wojny 1920 roku w naszej okolicy. Używając telefonów komórkowych, uczestnicy skanowali wydrukowane w materiałach kody, rozwiązywali testy, a poprawne odpowiedzi pozwoliły otrzymać link do przybliżonej lokalizacji kolejnej skrzynki. Metą rajdu było jedno ze wzgórz, gdzie zasadzono dąb pamięci marynarzy, ułanów i żandarmów, którzy w sierpniu 1920 roku wyzwolili Golub i Dobrzyń z krótkotrwałej bolszewickiej okupacji.  To właśnie z jednego ze wzgórz rozpoczął się atak, który pozwolił opanować położone nad Drwęcą miasteczka. Dąb zasadzili przedstawiciele uczniów Szkoły Podstawowej im. Józefa Sołtykiewicza  w Węgiersku, harcerzy, Rady Gminy (przewodniczący Artur Kaszyński i radna Małgorzata Kamińska)  oraz Marek Ryłowicz -  Wójt Gminy.
Równolegle do działań „wyjazdowych” trwała praca historyczna uczniów z Węgierska. Ich celem było przygotowanie wirtualnej mapy działań wojennych w sierpniu 1920 roku w naszym regionie. Mapa jest dostępna na stronie internetowej szkoły w Węgiersku. Ponadto odbyły się warsztaty muzyczne i recytatorskie dla uczniów przygotowujących część artystyczną na podsumowanie działań.  
Projekt ,,Historia Piórem pisana” został dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.
Partnerami projektu zostali: Szkoła Podstawowa im. Józefa Sołtykiewicza w Węgiersku, parafia Ścięcia Św. Jana Chrzciciela w Nowogrodzie oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Golubiu-Dobrzyniu. Projekt został objęty honorowym patronatem Wójta Gminy Golub-Dobrzyń.

facebook
youtube
instagram