piątek 28 Luty 2020
Imieniny: Józefa, Romana i Hilarego
bip
  • green

Sezon grzewczy - uwaga na nowe przepisy!

11 września 2019

W związku ze zbliżającym się sezonem grzewczym Urząd Gminy Golub – Dobrzyń przypomina o ograniczeniach wynikających z przyjętej przez Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego tzw. uchwały antysmogowej tj. uchwały wprowadzające na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego ograniczenia i zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Główne założenia uchwały to przede wszystkim ograniczenie niskiej emisji i wymiana pieców dzięki czemu w ciągu kilku lat znacząco powinien poprawić się stan powietrza, którym oddychamy.

Badacze nie mają wątpliwości, że zanieczyszczenia we wdychanym powietrzu skutkują m. in. zawałami serca, udarami, przewlekłymi chorobami płuc (w tym astmą), nowotworami, wadami wrodzonymi i zwiększoną umieralnością noworodków. Najwyższa Izba Kontroli szacuje, że z powodu smogu co roku umiera w Polsce przedwcześnie 45 tysięcy osób.

Przyjęta uchwała antysmogowa dla Kujaw i Pomorza zawiera katalog paliw stałych, których stosowanie jest zakazane oraz określa standardy emisyjne i w zakresie efektywności energetycznej, którym wkrótce będą musiały podlegać wszystkie piece centralnego ogrzewania, inne piece, a nawet domowe kominki. Określa też stosunkowo długie okresy przejściowe dla części nowych regulacji – tak, by ich wprowadzenie było jak najmniej uciążliwe i wpisywało się w naturalny rytm wymiany wyeksploatowanych urządzeń.

 

Poniżej zamieszczamy szczegóły, które warto znać!

Kalendarium wdrażania nowych zasad:

  • zakaz palenia węglem brunatnym oraz mułami i flotokoncentratami węglowymi (także ich pochodnymi), miałem węglowym najgorszej jakości i mokrą biomasą (np. niesezonowanym drewnem) – od 1 września 2019
  • obowiązek posiadania świadectwa jakości używanego paliwa stałego – od 1 września 2019
  • zakaz eksploatacji tzw. pozaklasowych kotłów grzewczych – od 1 stycznia 2024
  • zakaz używania ogrzewaczy pomieszczeń (np. kominków) niemieszczących się w standardach emisji i efektywności energetycznej – od 1 stycznia 2024
  • zakaz eksploatacji kotłów grzewczych poniżej 5 klasy – od 1 stycznia 2028.

 

facebook
youtube
instagram