wtorek 02 Czerwiec 2020
Imieniny: Piotra, Marianny i Marzeny
bip
  • green

Najnowsze informacje

Szanowni Państwo, w związku zaistniałą sytuacją epidemiologiczną w trosce o państwa zdrowie zalecamy ograniczanie wizyt w Urzędzie Gminy do niezbędnego minimum. Wiele spraw można załatwić przez Internet m.in. zapłacić podatek od nieruchomości czy też zameldować się. W przypadku dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego.

Współpracujemy z Muzeum Okręgowym w Toruniu

24 lutego 2020

Czy archeologia jest ciekawa? Skąd pochodzą zabytki, które znajdują się w toruńskim muzeum? Czy w Nowogrodzie i okolicach Golubia-Dobrzynia można nadal znaleźć ciekawe wykopaliska? Na te i wiele innych pytań, wraz z pracownikami Muzeum Okręgowego w Toruniu, uczniowie szukają odpowiedzi realizując program edukacyjny „Lokalne pradzieje”. Zajęcia  w ramach tego przedsięwzięcia rozpoczęły się w styczniu 2020 r. i będą realizowane przez cały rok. Dzięki współpracy z muzeum młodzież z Zespółu Szkolno-Przedszkolnego w Nowogrodzie ma niepowtarzalną okazję w ciekawy sposób uczyć się lokalnej historii i pogłębiać swoją wiedzę na temat archeologii. Zajęcia odbywają się w Toruniu w zabytkowych budynkach (siedziba muzeum). W projekcie uczestniczą wszyscy uczniowie klas 6-8 pod kierunkiem p. Agnieszki Kilińskiej-Piotrkowskiej.

 „Program edukacyjny „Lokalne pradzieje” ma na celu przybliżenie społecznościom lokalnym znaczenia dziedzictwa kulturowego, zarówno pradziejowego, jak  i dziewiętnastowiecznego”. Jest on związany z publikacją „Kolekcja archeologiczna Muzeum Towarzystwa Naukowego w Toruniu w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu”. Założyciele i pierwsi działacze tego towarzystwa wywodzili się z polskiego ziemiaństwa. W XIX wieku, kiedy Polska była pod zaborami, „realizowali swój patriotyzm przez wysiłek intelektualny i materialny nakierowany na zachowanie polskości”. Na ich przykładzie w projekcie prezentowane są wzorce lokalnych patriotów, którzy dbając o historię, myśleli o wspólnym dobru narodu.

Realizując ten projekt, oprócz zdobywania nowej wiedzy i umiejętności, uczniowie mają okazję obcować z eksponatami muzealnymi. Ta część warsztatów wzbudza najwięcej emocji.

facebook
youtube
instagram