Nabór uzupełniający na mieszkanie SIM
Wójt Gminy Golub-Dobrzyń ogłasza uzupełniający nabór wniosków o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego nr 10 w ramach inwestycji realizowanej przez Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową Nowy Dom sp. z o. o.

Wójt Gminy Golub-Dobrzyń ogłasza uzupełniający nabór wniosków o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego nr 10 w ramach inwestycji realizowanej przez Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową Nowy Dom sp. z o. o.
Uprzejmie informujemy, że w związku z organizacją pracy Urzędu w okresie okołoświątecznym:
Ministerstwo Finansów przestrzega przed oszustami. Za pomocą e-maili i fałszywych stron internetowych takich jak „https://bezpieczny24.org/pl/e-US/” próbują wyłudzić dane podatników. Oszuści wysyłają maile, w których informują o nadpłacie podatku PIT.
KRUS przypomina: zbieranie deszczówki to nie tylko oszczędność, ale również ekologiczne działanie, które wspiera ochronę zasobów wodnych.
Zakup sprzętu rolniczego przez Internet może być wygodny i opłacalny, ale wiąże się też z ryzykiem oszustwa. Coraz więcej osób pada ofiarą fałszywych ofert – wpłacają zaliczki, a sprzęt nigdy nie dociera.
Gmina Golub-Dobrzyń pozyskała kolejne środki finansowe na rozwój działań dedykowanych seniorom. Dziś Wójt Gminy Marek Ryłowicz oraz Skarbnik Aleksandra Laskowska podpisali umowy o powierzenie grantu w biurze Stowarzyszenia LGD "Dolina Drwęcy" na utworzenie klubów seniora.
Centralny Port Komunikacyjny Sp. z o.o. przekazał do Urzędu Gminy Golub-Dobrzyń pismo dotyczące aktualnego stanu prac nad Rozszerzonym Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowym (STEŚ-R)...
Dzisiaj, 10 kwietnia 2025 r. w Golubiu-Dobrzyniu miały miejsce uroczyste obchody 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz 15. rocznicy katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.
Zakład Usług Wodnych sp. z o. o. informuje mieszkańców, że w dniu 09.04.2025 r (tj. środa), w godzinach od 12.00 do 17.00, z powodu prowadzonych prac modernizacyjnych stacji uzdatniania wody w Gałczewku, nastąpi przerwa w dostawie wody.
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Gałczewie osiągnęli znaczące sukcesy w kuratoryjnych konkursach przedmiotowych organizowanych na szczeblu wojewódzkim.
Gmina Golub-Dobrzyń położona jest w północno-wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego powstałego z dniem 1 stycznia 1999 r. w wyniku reformy ustroju administracyjnego trzech dotychczasowych województw bydgoskiego, toruńskiego, włocławskiego. Nowa reforma przywróciła do życia zlikwidowany w 1975 r. były powiat golubsko-dobrzyński, grupujący w sobie kilka gmin. Podobnie jak i powiat gmina wiejska Golub-Dobrzyń nazwę swą wzięła od miasta Golubia-Dobrzynia, które stanowi obecnie jej stałą siedzibę. Miasto Golub-Dobrzyń położone w centrum gminy, stanowi dla niej wielofunkcyjny ośrodek i zaplecze nastawione też na obsługę jednostek osadniczych wchodzących w jej skład. Siedziba gminy znajduje się w Golubiu-Dobrzyniu, w budynku Urzędu Miasta, Gminy i Powiatu przy ul. Plac 1000-lecia. Gmina graniczy z pięcioma innymi gminami takimi jak: Ciechocin, Kowalewo Pomorskie, Wąpielsk, Radomin i Zbójno (wszystkie w pow. golubsko-dobrzyńskim) oraz dwiema gminami leżącymi w sąsiednich powiatach Wąbrzeźno (pow. wąbrzeski) oraz Bobrowo (pow. brodnicki).
W porównaniu z sąsiednimi gminami gmina wiejska Golub-Dobrzyń jest największą gminą na terenie powiatu golubsko-dobrzyńskiego. Jest większa nawet i dwa razy pod względem obszaru, od gmin sąsiednich. Wynika to z tego, że ma ona odmienne stosunki fizjograficzne. Jest po części (jedna trzecia powierzchni) gminą leśną, a tego typu gminy zwykle są obszarowo większe od gmin typowo rolniczych, bezleśnych. Ogólna powierzchnia gminy wynosi 197,4 km2 (tj. 19 745 ha). Dodatkowo jej obszar podzielony jest na mniejsze jednostki zwane sołectwami – na czele których stoją obieralni sołtysi - powstałe na bazie byłych gromad (te powstały już w czasach II Rzeczypospolitej w wyniku reformy ustroju samorządu terytorialnego z 1933 r). W gminie Golub-Dobrzyń jest 21 tych sołectw licząc od największego do najmniejszego: Kujawa, Paliwodzizna, Ostrowite, Pusta Dąbrówka, Lisewo, Sokołowo, Wrocki, Nowa Wieś, Sokoligóra, Nowogród, Białkowo, Węgiersk, Macikowo, Podzamek Golubski, Cieszyny, Gałczewko, Olszówka, Gajewo, Karczewo, Pląchoty. W gminie jest ogółem 57 miejscowości.
Wedlug danych z 2013 r. – gminę Golub-Dobrzyń zamieszkiwały 8886 osoby, w tym 4480 mężczyzn i 4406 kobiet. Średnia gęstość zaludnienia kształtuje się na poziomie 45 osób na km2. Największą gęstością zaludnienia, wybijającą się ponad przeciętną, wykazują się sołectwa: Wrocki, Węgiersk, Olszówka, Ostrowite. Najmniejszą ilością mieszkańców z powodu znacznej lesistości wykazują się - mimo największej powierzchni – sołectwa Kujawa.
Podstawową dziedziną gospodarki gminy jest nadal produkcja rolna. Użytki rolne stanowią ponad połowę jej obszaru. W użytkach rolnych wysoki jest udział gruntów ornych z tendencją spadkową. Lasy obejmujące swym zasięgiem 31,3 % obszaru gminy.
Żródło: Ryszarda Kowalskiego „GMINA GOLUB-DOBRZYŃ, HISTORIA, ZABYTKI, KRAJOBRAZ”, Golub-Dobrzyń, 2001r.