Inwestycje

  • Uczestnicy szkolenia

Od koncepcji do działania - kluczowe elementy rozwoju klastra energii

27 listopada w Inkubatorze Przedsiębiorczości w Sokołowie odbyło się szkolenie dla członków Golubsko-Dobrzyńskiego Klastra Energii pn. „Od koncepcji do działania - kluczowe elementy rozwoju klastra energii”.

Szkolenie, zorganizowane przez Wójta Gminy Golub-Dobrzyń Marka Ryłowicza, miało na celu przekazanie uczestnikom wiedzy na temat tworzenia i zarządzania klastrami energii – nowoczesnymi strukturami, które pozwalają na efektywne wykorzystanie energii w oparciu o współpracę pomiędzy lokalnymi przedsiębiorstwami, samorządami i innymi podmiotami.

W pierwszej części szkolenia uczestnicy zapoznali się z ramami prawnymi i organizacyjnymi funkcjonowania klastrów energii, w tym z nowymi zasadami, które weszły w życie w 2024 roku. Omówiono m.in. wymogi formalne, które należy spełnić, aby stworzyć klaster, obowiązki sprawozdawcze oraz procedurę rejestracji w Urzędzie Regulacji Energetyki (URE). Dużo uwagi poświęcono także koncepcji rozwoju klastrów – od diagnozy, przez model funkcjonowania, aż po harmonogram prac.

Druga część szkolenia skupiała się na procesie zbierania i analizy danych niezbędnych do skutecznego funkcjonowania klastrów energii. Poruszono kwestie związane z gromadzeniem wymaganych dokumentów, analizą profili energetycznych oraz bilansowaniem energii. Uczestnicy mieli także okazję zapoznać się z nowoczesnymi narzędziami IT, które wspierają analizę danych oraz bilansowanie energii w ramach klastra.

Szkolenie zakończyło się podsumowaniem i dyskusją, w trakcie której uczestnicy mogli podzielić się swoimi uwagami i doświadczeniami, a także zadawać pytania.

Szkolenie zorganizowano w ramach pozyskanego dofinansowania w wysokości 180 000,00 zł na opracowania optymalnego modelu funkcjonowania i rozwoju Golubsko-Dobrzyńskiego Klastra Energii z programu Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, priorytet Zielona energia i zmniejszenie energochłonności - część grantowa, Działanie B2.2.2. Instalacje OZE realizowanego przez społeczności energetyczne Ministerstwa Rozwoju i Technologii. 

W ramach zadania dokonana zostanie diagnoza posiadanych przez członków klastra źródeł OZE, a następnie zostanie opracowany bilans energii Golubsko-Dobrzyńskiego Klastra Energii. Zorganizowane zostaną również spotkania informacyjne i konferencje, które pozwolą na dotarcie do nowych potencjalnych interesariuszy klastra. Odbędą się również warsztaty i wizyty studyjne dla czynnych członków klastra, które pozwolą pozyskać i pogłębić wiedzę merytoryczną, niezbędną do efektywnej organizacji działania klastra oraz poznać dobre praktyki. Całkowita wartość inwestycji to 246 000,00 zł.

Przypomnijmy, że Golubsko-Dobrzyński Klaster Energii został powołany przez sześć podmiotów (Gminę Golub-Dobrzyń, Miasto Golub-Dobrzyń, Gminę Dębowa Łąka, Gminę Bobrowo, Gminę Radomin oraz Stowarzyszenia PROSUMENT Klaster Odnawialnych Źródeł Energii). Obecnie liczy 9 podmiotów (Gminę Golub-Dobrzyń, Miasto Golub-Dobrzyń, Gminę Dębowa Łąka, Gminę Bobrowo, Gminę Radomin oraz 4 przedsiębiorców (Systemy Fotowoltaiczne Pompy Ciepła Solar-B Wojciech Boniecki, Zakład Usług Wodnych Sp. z o.o. w Ostrowitem, Jarosław Szczech, Polder Sp. z o.o.).

W związku z trudną sytuacją energetyczną w kraju Gmina Golub-Dobrzyń podjęła już kilka lat temu działania zmierzające do utworzenia klastra energii, który pozwoli stronom na wytwarzanie i równoważenie zapotrzebowania, dystrybucji i obrotu energią z odnawialnych źródeł energii w ramach sieci dystrybucyjnej na obszarze  działania.

Utworzenie „Golubsko-Dobrzyńskiego Klastra Energii” pozwoli stronom na wytwarzanie i równoważenie zapotrzebowania, dystrybucji i obrotu energią z odnawialnych źródeł energii w ramach sieci dystrybucyjnej na obszarze jego działania.

Metryka

  • AutorPatryk Skorski
  • Data2024-11-29