Przejdź do sekcji:
Ważne linki
Dzień Ziemi
W poniedziałek 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi, największe międzynarodowe święto ekologiczne. Powstało ponad 50 lat temu, aby uświadamiać, jak ważną kwestią jest ochrona środowiska. Zdarzeniem, które przyczyniło się do zainicjowania tego święta, była katastrofa ekologiczna, do której doszło w styczniu 1969 r. u wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Według wstępnych szacunków, z uszkodzonej platformy wiertniczej wyciekło do oceanu kilkaset tysięcy galonów ropy, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz innych morskich zwierząt, a także dewastacji środowiska na wiele lat. 22 kwietnia 1970 r. odbył się pierwszy w historii Dzień Ziemi. Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 r.
Dzień Ziemi corocznie odbywa się pod innym tematem przewodnim, w tym roku brzmi ono „Planeta vs. Plastik”. Plastik to jeden z największych problemów środowiskowych XXI wieku. Obecnie rocznie na świecie produkuje się ponad 450 milionów ton plastiku, gdy w 1950 roku było to mniej niż 2 miliony ton. W skali świata tylko 9% jest poddawane recyklingowi. Pozostała część trafia na wysypiska śmieci (49%), trafia do odzysku energii przez spalanie (19%) lub jest źle zarządzana (22%), co zwykle oznacza, że trafia do mórz i oceanów
lub do środowiska naturalnego.
Zanieczyszczenie plastikiem ma negatywny wpływ na środowisko naturalne, zdrowie ludzi i zwierząt. Plastikowe odpady zaśmiecają plaże, rzeki i oceany, szkodząc ekosystemom wodnym. Aby rozwiązać problem zanieczyszczenia plastikiem, konieczne jest zmniejszenie produkcji plastiku, zwiększenie recyklingu i poprawa zarządzania odpadami.
Mamy tylko jedną planetę i każdy z nas musi troszczyć się o nią codziennie. Poniżej zaledwie kilka przykładów, co dobrego możemy zrobić dla środowiska:
• Zaplanujmy dzień bez samochodu – gdy tylko jest to możliwe zostawiajmy auto
w garażu, korzystajmy częściej z roweru czy komunikacji miejskiej, poruszajmy się pieszo.
• Gdy coś nam się zepsuje, naprawiajmy zamiast wyrzucać.
• Segregujmy śmieci. Pamiętajmy, że tylko niecałe 10% plastiku podlega recyklingowi dlatego na zakupach starajmy się wybierać produkty w szkle, puszkach lub papierowych opakowaniach.
• Robiąc zakupy, róbmy je z własną torbą, najlepiej bawełnianą. Woreczki foliowe rozkładają się ponad 400 lat!
- autor: Karolina Grabowska, data: 2024-04-12